Hamsterler Hakkında Bilgiler - Başkent Yenimahalle Veteriner Kliniği, Ankara
Genelikle Hamsterler çölde yaşayan kemirgendir terimini kullanabiliriz. Kemirici özellikleri ön planda olduğu için dolayısıyla ısırmalarıda çok olabilir ve hamsterlerin gözler iyi görmez ama çok iyi bir gözetmen ve çok iyi bir koku alma avcısıdır ve genelde 2 il 4 yıl yaşayabilirler. Dişler sürekli uzadığından dolayı onların aşındırmaları için kafeslerinde kemireceği bir ağaca bulundurmanızı tavsiye ederiz.
Ülkemizde evde beslenen yaygın olarak iki çeşit hamster var biri Gonzalez diğeri ise Sardunya Suriye kökenlidir. Hamsterlar genelikle yalnız yaşamayı seçerler çünkü hamsterlerde midede emilim gece olduğu için gündüz yatarlar ve gece aktiflerdir bazen gece tıkırtı sesl eri çıkardikları için bizler evde rahatsız olabiliyoruz. Hamsterlerde çiftleşme çok önemlidir ve kesinlikle dişinin kafesine çiftleştirmek için erkeği koymayalım çünkü dişi çiftleşme bittiği zaman erkeğini boğabilir yada dişi çiftleşmeye hazır değilse yine erkeğe zarar verebilir buna çok dikkat etmeliyiz, eğer birbirleri ile kavga ettiklerini gördüğünüz zaman hemen ayırın ve kafeslerine koyunuz.
Hamster dayanıklı kemirgen bir evcil hayvandır ve bulundukları kafes çok temiz olmalıdır ve kaliteli talaş kullanmalısınız. Hemsterler insanlardan gribal enfenkfeksiyon kapabilir yani nezle olan insanlar kafeslerden uzak kalmalıdır.
Sağlıklı bir hamster şu fiziksel zekiliklere hakim; Vucut oval yuvarlak, gözler parlak ve canlıdır, burun akıntısız ve tüyler parlak ve düzdür ve hareklidir çevreye olan refkelksleri fazladır.
hamsterler de ortam sıcaklığı 27-28 dedrece olmalıdır çünkü eğer çok sıcak olursa hamster uyur ve metebolizması yavaşlar öldügü zannedilebilir.

Cinsiyet Ayırımı
Dişi ve erkek hamsterler nasıl ayır edilir yani cinsiyet ayırımında dikkat edeceğimiz hususular şunlardır: Dişi hamsterın cinsel organı ile anüsü arasındaki mesafe daha uzundur ve arka tarafı fazla sivri değil yuvarlaktır. Erkek hamsterin ise arka tarafı daha sivridir ve genelikle 30 gün sonra anüsünün iki tarafında yumurtalıkları görünür.

Hamsterlarda insan sağlığı ön planda tutularak yapılmasi gereken aşılar ise yılda bir kuduz yapılır ve 3 ayda bir ise kist korumasi yapılır.

Başkent Yenimahalle Veteriner KliniğimizdeVeteriner Hekimlerimiz gözetiminde ve tavsiyeleri doğrultusunda7/24 saat acil Ankara veteriner hizmetlerini,Keçiören Veteriner Klinik Hizmetleri Ankara,Demetevler Veteriner Klinik Hizmetleri Ankara,Yenimahalle Veteriner Klinik hizmetleri Ankara, Etlik veteriner klinik hizmetleri Ankarabaşta olmak üzereAnkarada veteriner hizmeti vermektedir.