Dişi veya erkek olan yavrularınızı Başkent Yenimahalle Veteriner Merkezimizde ameliyatla kısırlaştırarak hamileliği kızgınlık dönemi  ve istenmeyen yavrular durumlarını önleyebilirsiniz.

Yapılan kısırlaştırma operasyonları  onların ömürlerini uzatabilir.

Henüz Kısırlaştırılmamış dişi kedi ve köpeklerde hamilelik ve yalancı hamilelik dışında meme tümörleri sıkça görülür.

Birinci kızgınlık devresi öncesi kısırlaştırılan dişi evcimen hayvanda meme tümörü oluşması olanağı %1´den daha azdır. Birinci kızgınlık döneminden sonra kısırlaştırılmada ise bu oran %25´tir.

Kısırlaştırılmamış evcil hayvanın meme tümörü potansiyeli yaşlandıkça artar.Kısırlaştırılmamış dişilerde meme tümörü olasılığı %50´dir.
Kısırlaştırılmamış yaşlıca evcil hayvanlarda uterus enfeksiyonu çok yaygındır ve hayati tehlike arzeder.

Bu hastalık riski kısırlaştırma ile tamamen ortadan kalkar. Kısırlaştırma ile mastitis (meme iltihabı) ovarıyal (Yumurtalık) kistleri,düşük yapma,üretme sakatlanmaları, doğum terslikleri ve erkekler arasında kavga gibi tehlikeler de önlenmiş olur.

Kısırlaştırma sonrası dikkat edilecek en önemli husus artık fazla enerji harcamadığından, beslemede gıdayı azaltarak evcil hayvanınızın kilo almasını önlemektir. Egzersizlere de daha fazla zaman ayırmalıdır.

Kızgınlık döneminde evcil hayvanınızın huyu değişebilir, yabancılara olduğu kadar kendi sahibine de agresif davranabilir.

Keskin koku alma duygusu dolayısı ile erkek evcil hayvanınız uzak mesafeden dahi kızgınlık döneminde olan dişi hayvanın kokusunu alabilir. Huysuzluk yapar, agresifleşir ve de size aldırmaz hale gelir. Eğer dışarıya bırakılırsa, dişiye ulaşmak ister ve araba kazasına uğraması veya diğer erkek hayvanlarla dövüşmesi ihtimâlleri artabilir. Kendi bölgelerini etrafa çişini yaparak belirler. Her ne kadar gerekli eğitimi verseniz bile ev içinde dahi aynı hareketi bu döneminde yapar. yaptığı çiş pis kokuludur.

Erkek evcil hayvanlarda bazı hallerde fiziki problemler meydana gelebilir.

Çiftleşmemiş erkek evcil hayvanlarda prostat büyümesi, sancı kabızlık ve çiş zorlaması yapar. Prostat tümörü olsılığı vardır, diğer hayvanlara kavga nedeni ile ciddi sakatlıklar, apseler meydana gelebilir. Kedilerde, Feline Lukemia (Kedi Kan Kanseri) ve Feline İmmunodeficiency Vvrus (AIDS) kavga dolayısı ile diğer taşıyıcı bir hayvandan geçebilir.

Evcil hayvanınızı birinci kızgınlık döneminden evvel 6 aylıkken kısırlaştırınız. Daha yaşlı hayvanlar sıhhatli iseler ameliyat edilebilirler.

Eğer hayvan üretme niyetiniz yoksa, evcil hayvanınıza yapacağınız en şefkatli hareket onu zamanında kısırlaştırmak olacaktır.