TAVŞNALAR HAKINDA GENEL BİLGİLER
Tavşanlar kemirgenler grubundadır. Evde beslenen tavşanlarda insan sağlığı baz alınarak Başkent Yenimahalle Veteriner Kliniği ekibi olarak şu aşıların yapılmasını tavsiye ederiz.
Yılda bir kuduz yapılır ve 3 ayda birde iç parazit yapılır. Yani tavşan tüyü üzerindeki parazitlerden insanlara bulaşan ve iç organlarında kist oluşturan parazitlere karşı endo yani iç parazit yapılmalıdır. Son olarak arkata dış parazitlere karşı yani pit, pire. Uyuz ve Vakarlara karşı ekto parazit yani dış parazit uygulaması yapılmalıdır. Tavşanlarda tırnak kesimini iç ve dış parazit yapmaya girdiniz zaman tırnaklarını da kesebilirsiniz ve yılda 2 ya da üç seferde dişlerini ve çenesini kontrol ediniz.

Tavşanlarda Beslenme
12 aylık olana kadar pelet yem yeşil ot ve su verebilirsiniz 1 yaşından sonra gelelikle yeşilliğe fazla ağırlık verilmelidir.

Tavşanım Kac Yıl Yaşar?

Tavşanlar genelde de 8 ile 10 yıl arası yaşayabilirler tabiki bu doğal ortamda ki rakamlardır ama ticari olarak üretilen tavşanlarda bu yaşanma sınırı 4 ie 5 yaşına kadar inebiliyor buda doğurganlıkla alakalıdır tavşanlar sıcakkanlı canlılar grubundadır ve hamsder gibi midede emilim gece olduğu için gün ışığında yatarlar gece hareketlenen otçullar sınıfındadırlar. Tavşanlar kızmayı ve ısırmayı severler kafesleri geniş olmalıdır. Çünkü sosyal hayvanlardır ve günde 2 ile 3 saat kafeste gezmeyi severler genelde kafesleri ızgaralı olması tercih edilir.

Tavşanlarda Hastalık Olunmasını Hızlandıran Sebepler
Tavşan ortamında gürültü, stres, hijyensizlik, yani dışkı ve idrar yapılan bolümler hemen dezenfekte edilmedir. Sigara içilmemelidir. Aşılamalarını zamanında yapılmalıdır.

Tavşanımı Yıkıyabilirimiyim?
tavşanlar yıkanmamalı yıkandıkları zaman hastalanırlar
tavşanımın suyu nasıl olmalıdır ki? tavşan suyu damacana suyu olmalıdır yada kaynadıktan son verilmelidir çünkü içindeki klor iyonlarını böylelikle yok ediyoruz. Tavşanlar su içmezler diye bir kanı var çok yanlıştır sebzelerden aldıkları suyu yetersizdir bir tavşan normal koşularda günlük 200 ile 300 ml su ihtiyacı duyarla

Tavşanlarda Gebelik Kaç Gün Sürer?
Tavşanlarda gebelik genel bir tabirle 30-32 gündür. Yılda 5-6 doğum yapabilir. tavşanlar her doğumda 4-10 yavru yaparlar. Tavşanlarda üreme ilkbahar ve yaz öncesi çok yüksektir. Sonbaharda üreme tavşanlarda düşer.